C340C151JDG5TA
KEMET C340C151JDG5TA
Part Number
C340C151JDG5TA
Description
CAP CER 150PF 1000V C0G/NP0 RAD
Data sheet
C340C151JDG5TA.pdf
Delivery Services
C340C151JDG5TA
Comments
    C340C151JDG5TA Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm C0G HV
    Part StatusActive
    Capacitance150pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.400" L x 0.270" W (10.16mm x 6.85mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)