C340C152JCG5TA
KEMET C340C152JCG5TA
Part Number
C340C152JCG5TA
Description
CAP CER 1500PF 500V C0G/NP0 RAD
Data sheet
C340C152JCG5TA.pdf
Delivery Services
C340C152JCG5TA
Comments
    C340C152JCG5TA Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm C0G HV
    Part StatusActive
    Capacitance1500pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.400" L x 0.270" W (10.16mm x 6.85mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)