C340C224K2R5TA7303
KEMET C340C224K2R5TA7303
Part Number
C340C224K2R5TA7303
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.22UF 200V X7R RADIAL
Data sheet
C340C224K2R5TA7303.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C340C224K2R5TA7303
Comments
    C340C224K2R5TA7303 Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance0.22µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated200V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)