C340C475K5R5TA7301
KEMET C340C475K5R5TA7301
Part Number
C340C475K5R5TA7301
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
Data sheet
C340C475K5R5TA7301.pdf
Delivery Services
C340C475K5R5TA7301
Comments
    C340C475K5R5TA7301 Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance4.7µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.290" L x 0.160" W (7.36mm x 4.07mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)