C350C102JDG5TA
KEMET C350C102JDG5TA
Part Number
C350C102JDG5TA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 1000V C0G/NP0 RAD
Data sheet
C350C102JDG5TA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C350C102JDG5TA
Comments
    C350C102JDG5TA Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm C0G HV
    Part StatusActive
    Capacitance1000pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.500" L x 0.270" W (12.70mm x 6.85mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.400" (10.16mm)