C350C475Z5U5TA
KEMET C350C475Z5U5TA
Part Number
C350C475Z5U5TA
Description
CER CAP
Data sheet
C350C475Z5U5TA.pdf
Delivery Services
C350C475Z5U5TA
Comments
    C350C475Z5U5TA Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm Z5U
    Part StatusActive
    Capacitance4.7µF
    Tolerance-20%, +80%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientZ5U
    Operating Temperature10°C ~ 85°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.400" (10.16mm)