C356C104J5G5TA
KEMET C356C104J5G5TA
Part Number
C356C104J5G5TA
Manufacturer
KEMET
Description
GOLDMAX 300 COMM C0G, CERAMIC, 0
Data sheet
C356C104J5G5TA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C356C104J5G5TA
Comments
    C356C104J5G5TA Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance0.1µF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.400" (10.16mm)