C356C274F5G5TA7301
KEMET C356C274F5G5TA7301
Part Number
C356C274F5G5TA7301
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.27UF 50V C0G/NP0 RAD
Data sheet
C356C274F5G5TA7301.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C356C274F5G5TA7301
Comments
    C356C274F5G5TA7301 Specifications
    SeriesGoldMax 300 Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance0.27µF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.330" L x 0.200" W (8.38mm x 5.08mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.400" (10.16mm)