C430C225K3N5TA9170
KEMET C430C225K3N5TA9170
Part Number
C430C225K3N5TA9170
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 2.2UF 25V X8L AXIAL
Data sheet
C430C225K3N5TA9170.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C430C225K3N5TA9170
Comments
    C430C225K3N5TA9170 Specifications
    SeriesAxiMax 400 Auto X8L HT150C
    Part StatusActive
    Capacitance2.2µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientX8L
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesHigh Temperature
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Bypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)