C430C475M3R5TA
KEMET C430C475M3R5TA
Part Number
C430C475M3R5TA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R AXIAL
Data sheet
C430C475M3R5TA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C430C475M3R5TA
Comments
    C430C475M3R5TA Specifications
    SeriesAxiMax 400 Comm X7R
    Part StatusActive
    Capacitance4.7µF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsBypass, Decoupling
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.240" L (3.81mm x 6.10mm)