C440C103G5G5TA
KEMET C440C103G5G5TA
Part Number
C440C103G5G5TA
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 10000PF 50V C0G/NP0 AX
Data sheet
C440C103G5G5TA.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C440C103G5G5TA
Comments
    C440C103G5G5TA Specifications
    SeriesAxiMax 400 Comm C0G
    Part StatusActive
    Capacitance10000pF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.150" Dia x 0.400" L (3.81mm x 10.16mm)