C901U240JYSDBAWL35
KEMET C901U240JYSDBAWL35
Part Number
C901U240JYSDBAWL35
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL
Data sheet
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C901U240JYSDBAWL35
Comments
    C901U240JYSDBAWL35 Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 24pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 400VAC
    Temperature Coefficient SL
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings X1, Y2
    Applications Safety
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial, Disc
    Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)