C907U200JYSDAAWL20
KEMET C907U200JYSDAAWL20
Part Number
C907U200JYSDAAWL20
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL
Data sheet
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C907U200JYSDAAWL20
Comments
    C907U200JYSDAAWL20 Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 20pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 400VAC
    Temperature Coefficient SL
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings X1, Y2
    Applications Safety
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial, Disc
    Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)