C927U102KYYDCA7317
KEMET C927U102KYYDCA7317
Part Number
C927U102KYYDCA7317
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL
Data sheet
C927U102KYYDCA7317.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C927U102KYYDCA7317
Comments
    C927U102KYYDCA7317 Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 1000pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 400VAC
    Temperature Coefficient Y5P (B)
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings X1, Y2
    Applications Safety
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial, Disc
    Size / Dimension 0.354" Dia (9.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)