C927U152MZWDBA7317
KEMET C927U152MZWDBA7317
Part Number
C927U152MZWDBA7317
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL
Data sheet
C927U152MZWDBA7317.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C927U152MZWDBA7317
Comments
    C927U152MZWDBA7317 Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 1500pF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 440VAC
    Temperature Coefficient Y5U (E)
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings X1, Y2
    Applications Safety
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial, Disc
    Size / Dimension 0.433" Dia (11.00mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)