CAN22C334KARAC7800
KEMET CAN22C334KARAC7800
Part Number
CAN22C334KARAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.33UF 250VAC X7R 2225
Data sheet
CAN22C334KARAC7800.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CAN22C334KARAC7800
Comments
    CAN22C334KARAC7800 Specifications
    SeriesCAN SMD Indust 250
    Part StatusActive
    Capacitance0.33µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated250VAC
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)