CAS17C561FAGGC
KEMET CAS17C561FAGGC
Part Number
CAS17C561FAGGC
Manufacturer
KEMET
Description
SFTY 1808 560PF X2 250 C0G 1%
Data sheet
CAS17C561FAGGC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CAS17C561FAGGC
Comments
    CAS17C561FAGGC Specifications
    SeriesCAS SMD SFTY 250
    Part StatusActive
    Capacitance560pF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated250VAC
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsX2
    ApplicationsSafety
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)