CAS18C102JAGGC
KEMET CAS18C102JAGGC
Part Number
CAS18C102JAGGC
Description
SFTY 1812 1NF X2 250 C0G 5%
Data sheet
CAS18C102JAGGC.pdf
Delivery Services
CAS18C102JAGGC
Comments
    CAS18C102JAGGC Specifications
    SeriesCAS SMD SFTY 250
    Part StatusActive
    Capacitance1000pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated250VAC
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsX2
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)