CAS18C472JARGC
KEMET CAS18C472JARGC
Part Number
CAS18C472JARGC
Description
SFTY 1812 4.7NF X2 250 X7R 5%
Data sheet
CAS18C472JARGC.pdf
Delivery Services
CAS18C472JARGC
Comments
    CAS18C472JARGC Specifications
    SeriesCAS SMD SFTY 250
    Part StatusActive
    Capacitance4700pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated250VAC
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsX2
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)