CAS18C562JARGC
KEMET CAS18C562JARGC
Part Number
CAS18C562JARGC
Description
SFTY 1812 5.6NF X2 250 X7R 5%
Data sheet
CAS18C562JARGC.pdf
Delivery Services
CAS18C562JARGC
Comments
    CAS18C562JARGC Specifications
    SeriesCAS SMD SFTY 250
    Part StatusActive
    Capacitance5600pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated250VAC
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsX2
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)