CAS21C122KARFC
KEMET CAS21C122KARFC
Part Number
CAS21C122KARFC
Description
SFTY 2220 1.2NF X1 250 / Y2 250
Data sheet
CAS21C122KARFC.pdf
Delivery Services
CAS21C122KARFC
Comments
    CAS21C122KARFC Specifications
    SeriesCAS SMD SFTY 250
    Part StatusActive
    Capacitance1200pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated250VAC
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsX1, Y2
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)