CAS21C182JARFC
KEMET CAS21C182JARFC
Part Number
CAS21C182JARFC
Description
SFTY 2220 1.8NF X1 250 / Y2 250
Data sheet
CAS21C182JARFC.pdf
Delivery Services
CAS21C182JARFC
Comments
    CAS21C182JARFC Specifications
    SeriesCAS SMD SFTY 250
    Part StatusActive
    Capacitance1800pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated250VAC
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsX1, Y2
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)