CAS21C182KARFC
KEMET CAS21C182KARFC
Part Number
CAS21C182KARFC
Manufacturer
KEMET
Description
SFTY 2220 1.8NF X1 250 / Y2 250
Data sheet
CAS21C182KARFC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CAS21C182KARFC
Comments
    CAS21C182KARFC Specifications
    SeriesCAS SMD SFTY 250
    Part StatusActive
    Capacitance1800pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated250VAC
    Temperature CoefficientX7R
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsX1, Y2
    ApplicationsSafety
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)