CAS26C100GAGFC
KEMET CAS26C100GAGFC
Part Number
CAS26C100GAGFC
Manufacturer
KEMET
Description
SFTY 2211 10PF X1 250 / Y2 250 C
Data sheet
CAS26C100GAGFC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CAS26C100GAGFC
Comments
    CAS26C100GAGFC Specifications
    SeriesCAS SMD SFTY 250
    Part StatusActive
    Capacitance10pF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated250VAC
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsX1, Y2
    ApplicationsSafety
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2211 (5728 Metric)
    Size / Dimension0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)