CAS26C151KAGFC
KEMET CAS26C151KAGFC
Part Number
CAS26C151KAGFC
Manufacturer
KEMET
Description
SFTY 2211 150PF X1 250 / Y2 250
Data sheet
CAS26C151KAGFC.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CAS26C151KAGFC
Comments
    CAS26C151KAGFC Specifications
    SeriesCAS SMD SFTY 250
    Part StatusActive
    Capacitance150pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated250VAC
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    RatingsX1, Y2
    ApplicationsSafety
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case2211 (5728 Metric)
    Size / Dimension0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)