CC05CX1R0B
KEMET CC05CX1R0B
Part Number
CC05CX1R0B
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1PF 200V C0G/NP0 RADIAL
Data sheet
CC05CX1R0B.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CC05CX1R0B
Comments
    CC05CX1R0B Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-20, LDD
    Part StatusActive
    Capacitance1pF
    Tolerance±0.1pF
    Voltage - Rated200V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure Rate-
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Thickness (Max)-
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)