CDR03BP102BJUS
KEMET CDR03BP102BJUS
Part Number
CDR03BP102BJUS
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 100V BP 1808
Data sheet
CDR03BP102BJUS.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CDR03BP102BJUS
Comments
    CDR03BP102BJUS Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR03
    Part StatusActive
    Capacitance1000pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientBP
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
    Thickness (Max)0.080" (2.03mm)