CDR04BX154AKUS
KEMET CDR04BX154AKUS
Part Number
CDR04BX154AKUS
Description
CAP CER 0.15UF 50V BX 1812
Data sheet
CDR04BX154AKUS.pdf
Delivery Services
CDR04BX154AKUS
Comments
    CDR04BX154AKUS Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR04
    Part StatusActive
    Capacitance0.15µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientBX
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.18mm)
    Thickness (Max)0.080" (2.03mm)