CDR31BP430BFUR
KEMET CDR31BP430BFUR
Part Number
CDR31BP430BFUR
Description
CAP CER 43PF 100V BP 0805
Data sheet
CDR31BP430BFUR.pdf
Delivery Services
CDR31BP430BFUR
Comments
    CDR31BP430BFUR Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR31
    Part StatusActive
    Capacitance43pF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientBP
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateR (0.01%)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Thickness (Max)0.051" (1.30mm)