CDR35BX274AKUS
KEMET CDR35BX274AKUS
Part Number
CDR35BX274AKUS
Description
CAP CER 0.27UF 50V BX 1825
Data sheet
CDR35BX274AKUS.pdf
Delivery Services
CDR35BX274AKUS
Comments
    CDR35BX274AKUS Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-55681, CDR35
    Part StatusActive
    Capacitance0.27µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Temperature CoefficientBX
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateS (0.001%)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
    Thickness (Max)0.059" (1.50mm)