CKC18C103FDGAC7210
KEMET CKC18C103FDGAC7210
Part Number
CKC18C103FDGAC7210
Manufacturer
KEMET
Description
KC-LINK 1812 10NF 1000VDC C0G
Data sheet
CKC18C103FDGAC7210.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CKC18C103FDGAC7210
Comments
    CKC18C103FDGAC7210 Specifications
    SeriesKONNEKT KC-Link
    Part StatusActive
    Capacitance10000pF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.185" L x 0.126" W (4.70mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)