CKC18C912GCGAC7210
KEMET CKC18C912GCGAC7210
Part Number
CKC18C912GCGAC7210
Manufacturer
KEMET
Description
KC-LINK 1812 9.1NF 500VDC C0G
Data sheet
CKC18C912GCGAC7210.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CKC18C912GCGAC7210
Comments
    CKC18C912GCGAC7210 Specifications
    SeriesKONNEKT KC-Link
    Part StatusActive
    Capacitance9100pF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.185" L x 0.126" W (4.70mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)