CKC18X103GDGACAUTO
KEMET CKC18X103GDGACAUTO
Part Number
CKC18X103GDGACAUTO
Description
KC-LINK 1812 10NF 1000VDC C0G
Data sheet
CKC18X103GDGACAUTO.pdf
Delivery Services
CKC18X103GDGACAUTO
Comments
    CKC18X103GDGACAUTO Specifications
    SeriesKONNEKT KC-LINK Auto C0G
    Part StatusActive
    Capacitance10000pF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.185" L x 0.126" W (4.70mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)