CKC18X622JDGAC7210
KEMET CKC18X622JDGAC7210
Part Number
CKC18X622JDGAC7210
Description
KC-LINK 1812 6.2NF 1000VDC C0G
Data sheet
CKC18X622JDGAC7210.pdf
Delivery Services
CKC18X622JDGAC7210
Comments
    CKC18X622JDGAC7210 Specifications
    SeriesKONNEKT KC-Link
    Part StatusActive
    Capacitance6200pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.185" L x 0.126" W (4.70mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.061" (1.55mm)