CKC18X912FCGACAUTO
KEMET CKC18X912FCGACAUTO
Part Number
CKC18X912FCGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
KC-LINK 1812 9.1NF 500VDC C0G
Data sheet
CKC18X912FCGACAUTO.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
CKC18X912FCGACAUTO
Comments
    CKC18X912FCGACAUTO Specifications
    SeriesKONNEKT KC-LINK Auto C0G
    Part StatusActive
    Capacitance9100pF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension0.185" L x 0.126" W (4.70mm x 3.20mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)