CKC21C273KCGACAUTO
KEMET CKC21C273KCGACAUTO
Part Number
CKC21C273KCGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 27NF 500VDC C0G
Data sheet
CKC21C273KCGACAUTO.pdf
Delivery Services
CKC21C273KCGACAUTO
Comments
    CKC21C273KCGACAUTO Specifications
    SeriesKONNEKT KC-LINK Auto C0G
    Part StatusActive
    Capacitance0.027µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage, High Temperature
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)