CKC21C472FDGACAUTO
KEMET CKC21C472FDGACAUTO
Part Number
CKC21C472FDGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 4.7NF 1000VDC C0G
Data sheet
CKC21C472FDGACAUTO.pdf
Delivery Services
CKC21C472FDGACAUTO
Comments
    CKC21C472FDGACAUTO Specifications
    SeriesKONNEKT KC-LINK Auto C0G
    Part StatusActive
    Capacitance4700pF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage, High Temperature
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)