CKC21C473GCGAC7210
KEMET CKC21C473GCGAC7210
Part Number
CKC21C473GCGAC7210
Description
KC-LINK 2220 47NF 500VDC C0G
Data sheet
CKC21C473GCGAC7210.pdf
Delivery Services
CKC21C473GCGAC7210
Comments
    CKC21C473GCGAC7210 Specifications
    SeriesKONNEKT KC-Link
    Part StatusActive
    Capacitance0.047µF
    Tolerance±2%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings-
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.061" (1.55mm)