CKC21C622JCGACAUTO
KEMET CKC21C622JCGACAUTO
Part Number
CKC21C622JCGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 6.2NF 500VDC C0G
Data sheet
CKC21C622JCGACAUTO.pdf
Delivery Services
CKC21C622JCGACAUTO
Comments
    CKC21C622JCGACAUTO Specifications
    SeriesKONNEKT KC-LINK Auto C0G
    Part StatusActive
    Capacitance6200pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, High Voltage, High Temperature
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.106" (2.70mm)