CKC21X512KCGAC7800
KEMET CKC21X512KCGAC7800
Part Number
CKC21X512KCGAC7800
Description
KC-LINK 2220 5.1NF 500VDC C0G
Data sheet
CKC21X512KCGAC7800.pdf
Delivery Services
CKC21X512KCGAC7800
Comments
    CKC21X512KCGAC7800 Specifications
    SeriesKONNEKT KC-Link
    Part StatusActive
    Capacitance5100pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated500V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.240" L x 0.197" W (6.10mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)