CKC21X562KEGAC7800
KEMET CKC21X562KEGAC7800
Part Number
CKC21X562KEGAC7800
Description
KC-LINK 2220 5.6NF 1200VDC C0G
Data sheet
CKC21X562KEGAC7800.pdf
Delivery Services
CKC21X562KEGAC7800
Comments
    CKC21X562KEGAC7800 Specifications
    SeriesKONNEKT KC-Link
    Part StatusActive
    Capacitance5600pF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated1200V (1.2kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.240" L x 0.197" W (6.10mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)