CKC21X682FEGACAUTO
KEMET CKC21X682FEGACAUTO
Part Number
CKC21X682FEGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 6.8NF 1200VDC C0G
Data sheet
CKC21X682FEGACAUTO.pdf
Delivery Services
CKC21X682FEGACAUTO
Comments
    CKC21X682FEGACAUTO Specifications
    SeriesKONNEKT KC-LINK Auto C0G
    Part StatusActive
    Capacitance6800pF
    Tolerance±1%
    Voltage - Rated1200V (1.2kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    RatingsAEC-Q200
    ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.240" L x 0.197" W (6.10mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.106" (2.70mm)