CKC21X752MEGAC7210
KEMET CKC21X752MEGAC7210
Part Number
CKC21X752MEGAC7210
Description
KC-LINK 2220 7.5NF 1200VDC C0G
Data sheet
CKC21X752MEGAC7210.pdf
Delivery Services
CKC21X752MEGAC7210
Comments
    CKC21X752MEGAC7210 Specifications
    SeriesKONNEKT KC-Link
    Part StatusActive
    Capacitance7500pF
    Tolerance±20%
    Voltage - Rated1200V (1.2kV)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    FeaturesLow ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
    Ratings-
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension0.240" L x 0.197" W (6.10mm x 5.00mm)
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)