M3253502E1Z102JZMB
KEMET M3253502E1Z102JZMB
Part Number
M3253502E1Z102JZMB
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 25V C0G/NP0 0402
Data sheet
M3253502E1Z102JZMB.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
M3253502E1Z102JZMB
Comments
    M3253502E1Z102JZMB Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-32535
    Part StatusActive
    Capacitance1000pF
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated25V
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    FeaturesLow ESL
    Ratings-
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateM (1%)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
    Thickness (Max)0.024" (0.61mm)