M39014/05-2085
KEMET M39014/05-2085
Part Number
M39014/05-2085
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.047UF 100V BX AXIAL
Data sheet
M39014/05-2085.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
M39014/05-2085
Comments
    M39014/05-2085 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-39014, CKR14
    Part StatusActive
    Capacitance0.047µF
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated100V
    Temperature CoefficientBX
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Features-
    Ratings-
    ApplicationsHigh Reliability
    Failure RateR (0.01%)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.140" Dia x 0.390" L (3.56mm x 9.91mm)