DW-18-10-F-D-585
Samtec Inc. DW-18-10-F-D-585
Part Number
DW-18-10-F-D-585
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-10-F-D-585.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
DW-18-10-F-D-585
Comments
    DW-18-10-F-D-585 Specifications
    SeriesFlex Stack, DW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions36
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.585" (14.859mm)
    Length - Post (Mating)0.135" (3.429mm)