DW-18-10-F-S-505
Samtec Inc. DW-18-10-F-S-505
Part Number
DW-18-10-F-S-505
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-10-F-S-505.pdf
Delivery Services
DW-18-10-F-S-505
Comments
    DW-18-10-F-S-505 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.505" (12.827mm)
    Length - Post (Mating)0.215" (5.461mm)