DW-18-10-F-S-560
Samtec Inc. DW-18-10-F-S-560
Part Number
DW-18-10-F-S-560
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-10-F-S-560.pdf
Delivery Services
DW-18-10-F-S-560
Comments
    DW-18-10-F-S-560 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.560" (14.224mm)
    Length - Post (Mating)0.160" (4.064mm)