DW-18-10-G-T-430
Samtec Inc. DW-18-10-G-T-430
Part Number
DW-18-10-G-T-430
Description
CONN HDR 54POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-10-G-T-430.pdf
Delivery Services
DW-18-10-G-T-430
Comments
    DW-18-10-G-T-430 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows3
    Number of Positions54
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.430" (10.922mm)
    Length - Post (Mating)0.290" (7.366mm)