DW-18-10-L-D-406
Samtec Inc. DW-18-10-L-D-406
Part Number
DW-18-10-L-D-406
Description
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
DW-18-10-L-D-406.pdf
Delivery Services
DW-18-10-L-D-406
Comments
    DW-18-10-L-D-406 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.110" (2.794mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions36
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.406" (10.312mm)
    Length - Post (Mating)0.314" (7.976mm)